Wie wij zijn
PKN Dordrecht
Contact
Agenda
Eredienst
Kerkgebouw
Rondleiding
Kerkrentmeester
De architect
De toren
Monument
Glas-in-lood
Naamgeving
Routebeschrijving
Het orgel
Jongeren
WIL-actief
Wilvaardig (E-zine)
Kerk Web Radio
Calvijnjaar
Kunstgaanderij
Cantatediensten
Dordtissimo
Psalm 43 / 4 mei
De Kerken
Huiskamerdagen
Fotoalbums
Diversen
Links
Gastenboek

Snel zoeken:

Ga naar het reactieformulierContact

Stichting Hulp in Praktijk (HiP)

Laatste wijziging:
4 September 2010





Wilhelminakerk erkent als een monument door gemeente Dordrecht

Per 15 januari 2010 is de Wilhelminakerk door de Gemeente Dordrecht aangewezen als gemeentelijk monument.
Voordat dit een feit was is er heel veel over gesproken en geschreven.
Het eindresultaat is dat aan het einde van het rapport de waardering voor onze Wil als volgt wordt samengevat:
“De kerk vertegenwoordigt in architectonisch, bouwkundig, typologisch en functioneel opzicht een hoge zeldzaamheidswaarde”.


De Wilhelminakerk, waarvoor in 1898 de eerste steen werd gelegd, heeft van de gemeente de status van monument gekregen. Dat houdt in dat de kerk nu een beschermde status heeft gekregen. De weg naar een monumentstatus viel in 2008 al op te maken uit een bericht in Ad De Dordtenaar:


DORDRECHT - De gemeentelijke
monumentenlijst in Dordrecht wordt in 2009 fors uitgebreid. In totaal staan vijfhonderd bijzondere en beeldbepalende panden in de binnenstad en de negentiende-eeuwse schil op de nominatie om te worden aangewezen als gemeentelijk monument.

De gemeente schatte vorig jaar dat de nieuwe inventarisatie van oude panden ongeveer 150 nieuwe monumenten zou opleveren, maar dat blijken er ruim drie keer zoveel te zijn.

,,Dordrecht blijft een soort goudmijn. In veel panden bleken nog originele onderdelen te zitten. Dit zegt wat over de cultuurhistorische waarde van de stad,’’ stelt C. van Nes van monumentenzorg en archeologie.

Op dit moment telt Dordrecht 160 gemeentelijke en ruim 900 Rijksmonumenten. Opvallend is dat de binnenstad en de negentiende-eeuwse schil veel rijksmonumenten, maar weinig gemeentelijke monumenten heeft.

Met vrijwilligers van Vereniging Oud-Dordrecht begon vorig jaar in die twee wijken een zoektocht naar nieuwe monumenten. Op de groslijst stonden negenhonderd panden.

Op de overgebleven lijst staan er vijfhonderd: veel woonhuizen, maar ook kerken als de Wilhelminakerk en de Antoniuskerk en scholen (School Vest en de school aan de Groenedijk, waar het Da Vinci College in zat). Alle eigenaren zijn inmiddels op de hoogte. Hun panden krijgen een beschermde status, maar ze kunnen bij onderhoud of restauratie ook geld lenen tegen een lage rente.

Volgens Van Nes heeft de gemeente al rekening gehouden met een forse toeloop aan nieuwe aanvragen. Alle nieuwe monumenten worden nauwkeurig beschreven door een extern bureau. Voor de zomer wijzen Burgemeester en Wethouders een deel van de panden aan als monument.

(december 2008)